048 | CARAFE EN CRISTAL ET LUNETTES/ZÁTIŠÍ S KARAFOU A BRÝLEMI
METZINGER Jean (1883 - 1956)
vyvolávací cena: 580 000 CZK
dosažená cena: 600 000 CZK
Olej na plátně, 55 x 38 cm, rámováno, datace – okolo 1942, signováno vlevo dole Metzinger.
Autenticita díla potvrzena Bozenou Nikiel.
Zátiší, na které hledíme, pochází z ruky malíře a a teoretika umění, jenž byl spoluzakladatelem slavné Section d´Or a pojednání Du Cubisme. Jean Merzinger původně studoval medicínu, ale záhy se od této životní cesty odklonil a počal malovat. Jako malíř byl uveden do jedinečné společnosti okolo Guillauma Apollinaira. Malíř byl jedním z vybrané společnosti na Salonu d´Automne, kde vystavoval po boku Miróa, Piccabia Picassa či Františka Kupky. Počátky jeho malby jsou zakotveny v neoimpresionistických vodách a skládání námětů z barevných skvrn. Ty posléze vedli jeho ubírání se kubistickým směrem, který čím dál více ovládl jeho tvorbu. Ve válečném a poválečném období se malířovo dílo stalo více civilním a kubistické hrany se čím dál více vytrácely, ne však s ním spojení námětu a vidění světa. Vybrané zátiší je toho důkazem. Kulisy námětu jsou v tomto případě již realistického ražení, s takřka reálnou perspektivou, přesto zde zůstává pomyslná plochost a usazení propriet v jedné linii. Co zůstalo z kubistického ražení je jednoduchost stavby viděných věcí, jejich nekomplikovanost a zachování symboliky. Jean Metzinger v daném případě dodal celému žánru na lyričnosti a barevnosti, která je vyvedena s jemností a citem. V zátiší nejsou opomenuty klasické vzory jako cezanovská jablka a taktéž znaky intelektuálních propriet jako jsou brýle a kniha. Jean Metzinger se svou tvorbou navždy zapsal do dějin moderního umění a Zátiší s karafou a brýlemi je toho více než hrdou připomínkou.