Olej na plátně, 62 x 100 cm, rámováno, datace 2011, signováno zezadu Jan Mikulka.
Fascinace skutečností, Hyperrealismus v české malbě / Fascination with Reality: Hyperrealism in Czech Painting, Muzeum umění, Olomouc, 2017.
Jan Mikulka se proslavil jako portrétní malíř, který v lidské tváři hledá především její autenticitu a přirozenou unikátnost, a to vše v hyperrealistickém podání. Autorovi se v roce 2011 podařilo získat ocenění diváků na mezinárodní výstavě BP National Portrait Gallery Awards v Londýně za portrét dokumentaristy Jakuba Wagnera. I přes nadrealistické portréty zachycených modelů jsou Mikulkova plátna lyrickým zjemněním ostré reality. Po vzoru starých mistrů jsou i jeho akty vyznáním zdrženlivé a idealistické krásy v duchu Vélasquezových bohyň, které jsou zbaveny veškerého erotismu. Nezůstává však pouze u předmětového zobrazení a v letech 2008-2013 se dotkl i abstraktní malby, kdy experimentoval s optickými vjemy pomocí kouřových efektů či efekty čeření vodní hladiny. Mikulka absolvoval roku 2006 ateliér klasických malířských technik u Zdeňka Berana na pražské AVU a ve svém díle se zaměřuje na klasické zobrazení po vzoru starých mistrů. Dílo Zátiší s jablky je krásnou přehlídkou autorova hyperrealistického umu, který právě získal pod taktovkou Zdeňka Berana, který vychoval celou řádku současných umělců tvořících v tomto duchu. Zachycení reality je v tomto případě naprosto detailní, a to všemi krásami i defekty reality. Přenesené téma vanitas, poukazující na pomíjivost a marnost života a lidského úsilí, které se často a v daném případě tomu tak je, překrývá spolu s dalším mravním poučením memento mori. Zobrazená vysypaná taška nejmenovaného obchodního řetězce, spolu s jejím obsahem, tedy jablky, které podléhají času je krásnou současnou aluzí na jmenovaný žánr. Jan Mikulka zde skvěle ztvárnil podléháni času i okolním podmínkám. Nejen získání násobných zahraničních ocenění a četné zastoupení v evropských a českých sbírkách, ale i široké zaměření a úroveň perfekce v každé disciplíně svědčí o umělcově dechberoucím talentu.