Olej na plátně, 120 x 105 cm, rámováno, datace 1997, signováno vpravo dole Moucha 97. Miloslav Moucha je český malíř, grafik a profesor, který je znám díky svému geometrickému a konceptuálním přístupu k umění. Po absolvování školy v Teplicích a studiích na pedagogické fakultě v Ústí nad Labem emigroval v roce 1968 do Francie, kde žil a tvořil po většinu svého života. V roce 1974 byl jmenován profesorem na École des Beaux-Arts v Besançonu. Moucha je autorem rozsáhlých malířských cyklů, často inspirovaných filozofickými a duchovními otázkami. Ve svých obrazech pracuje s geometrickými formami a barvami, které spojuje v abstraktní, symbolická vyjádření světa. V obraze Světlo ve tmě zaznamenává Moucha průnik světla, jenž jako kdyby procházel úzkým okénkem v presbytáři románského kostela. Obraz evokuje pocit duchovna a meditace, kde se setkává světlo a tma, přičemž světlo je zde zřetelným symbolem naděje. Malířova barevná paleta je klidná a tlumená, ale zároveň intenzivní, což umocňuje dojem soustředěné energie, která vyzařuje z centra obrazu. Atraktivitu díla zvyšuje i zastoupení děl Miloslava Mouchy v prestižních sbírkách, a to jak v Česku, tak i zahraničí, včetně Centre Pompidou v Paříži nebo Národní galerie v Praze?.