Olej na dřevěné desce, 53 x 33 cm, rámováno, datace 1935, signováno vlevo dole Rodinné štěstí Mucha 35.
Provenience:
Svatební dar Alfonse Muchy pro dceru inženýra a ředitele průmyslových podniků města Hradce Králové Ervína Nápravníka.
Do sebe soustředěný, vnitřně promodelovaný figurální obraz Alfonse Muchy znázorňuje zásadní motiv ženy, držící mezi dlaněmi světlo, jehož zdroj není vidět, který prochází celým jeho dílem od druhé poloviny devadesátých let devatenáctého století až po jeho závěr. Mucha byl tímto motivem tak fascinován, že navrhoval, aby byl provedený v plastice (viz soubor Documents décoratives), začlenil jej do Slovanské epopeje (obraz Apoteóza Slovanů) i do mnoha dalších obrazů a kreseb. Zdrojem tohoto motivu, kterému v některých předcházejících dílech dával pojmenování „světlo naděje,“ byl symbolismus: toto světlo, jak naznačují Muchovy rané kresby a ilustrace, vycházelo ze srdce. Jde o velmi silný světelný zdroj, osvětlující celé prostředí, pronikající do okolní tmy. Dívka v jednoduchých, bílých šatech s plachetkou ve vlasech je k němu skloněná, pozoruje jej jako by odchytla světlušku, jejíž světlo je živé, jde o výraznou do všech stran vyzařující látku, jež má zároveň silný spirituální účinek. Způsob, jímž Mucha vyjádřil dívčino sledování světla, jejíž dlaně jej zároveň ochraňují, je silně introspektivní, má intuitivní, transcendentální charakter. Kromě obsahových kvalit je třeba na obraz pohlédnout i z hlediska výtvarného pojetí, ve kterém zásadní roli hrál plynule vyjádřený kontrast světla a tmy. To, že není světelný zdroj přímo znázorněný, ale světlo je zprostředkované jedině svou září, vnáší do vyobrazení metafyzické tajemství, týkající se prvotního zdroje světa, místa, ze kterého vyvěrá veškerá energie. Z hlediska Muchovy tvorby jde o velmi pečlivě provedený, hluboce procítěný obraz, který je spojnicí mezi proslulými pařížskými lety, kdy formuloval svůj osobitý, vlastní styl, se závěrečným pražským obdobím, ve kterém vyvrcholil jeho umělecký názor, usilující o harmonii. Mucha vytvořil nadčasový symbol, který je zároveň ukázkou jeho skvělého malířského přístupu.