Kvaš na kartonu, 26 x 31,5 cm, rámováno, pod sklem, signováno vpravo dole Jos. Nawratil.
Klasikové 19. století, Galerie Diamant S.V.U. Mánes 5.4. - 27.5. 2012.
Klasikové 19. století, S.V.U. Mánes, Praha, 2012, s. 23.
Má vlast - pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes a Správa Pražského hradu, Praha, 2015, s. 127.
Josef Navrátil zde vytvořil pro svou tvorbu typickou krajinu kabinetního rozměru, jež nabízí pohled na poutníka zastavujícího se u horské kapličky. Nejvyšší vertikálou díla v tomto případě nejsou vzdálené zasněžené vrcholky hor, ale v druhém plánu kvaše vyvedený starý strom, v němž skýtá jmenovaná kaplička letitého ochránce. Stromoví je vyvedeno navratilovským detailním přístupem, který je svými kompozicemi a vyvedením devízou autorových děl. Malíř se zde projevuje jako hrdý zástupce romantického směru malby, kdy rád kombinuje horské fantaskní krajiny s dosti často až pitoreskní figurativní stafáži. Námět je vystavěn velice vytříbeným okem a nenechává na pospas žádný špatně vyvedený detail, který by dílo ponížil na práci lokálního malíře. Taktéž první plán nese znaky autorova specifického vtáhnutí diváka do tohoto romantického světa skrze realistické podání travin, roští či jiné stafáže ze světa flóry. Dílo ještě oplývá třetím plánem, ve kterém se nejen tyčí vrcholky, ale v dálce jsou vidět další pocestní, v řadě vystupujíce z mlhavého údolí, ze kterého figury kráčejí vzhůru vstříc náboženskému zážitku. Josef Matěj Navrátil byl dlouhá léta po své smrti polozapomenutým autorem, až zájem akademické veřejnosti, jež uspořádala výstavu v Rudolfinu roku 1909, se znovu ukázal ve své mistrovské poloze. Krajina s poutníkem a kapličkou je skvělou ukázkou Navrátilovy výsostné kvality na poli romantizující krajinomalby 19. století.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 90 000 – 120 000.