Olej na kartonu, 48 x 57 cm, rámováno, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý, zezadu na kartonu opatřeno štítkem: Majetek Ministerstva školství a nár. osv.- číslo inventární: 3684.
Libeňský zámeček, (1. května až 12. června 1958), Otakar Nejedlý 1883 – 1957.
Z posudku PhDr. Mgr. Michela Zachaře:
Posuzovaný středně formátový obraz galerijní úrovně reprezentuje Nejedlého sběratelsky nejatraktivnější fázi tvorby. Odmyslíme-li si exotický kontext, vidíme vlastně březový háj jak od Mařákovce Březiny, tušíme hybnost Slavíčkova štětce, ale teprve ona příslovečná přidaná hodnota jiného světa dovozuje vzácnost takovéto malby. Nejedlý byl pravda tehdy již vyzrálý malíř bez technických limitů, rád experimentoval s formou a přizpůsoboval ji obsahu sdělené výpovědi. Některé z jeho exotik mají až meditační rozměr. Vedle kněží to byli pak zejména rybáři nebo místní dívky, jež tvořili poutavou stafáž vybraných místních záběrů. Neskutečně zářivé odstíny, variace doma nevídaných barev způsobily, že Nejedlý byl pak již celoživotně ovlivněn koloristickou opulencí exotických světů, jejichž barevnost se mu v reminiscencích vracela ještě po návratu do Čech, a to nejen v letech blízkých, ale i notně vzdálených.