Olej na plátně, 84,5 x 132 cm, rámováno, datace 1932, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý 1932.
Plátno Otakara Nejedlého nás přivádí do podvečerního času, do míst břehů meandrující řeky. Autor díla je znám svým osobitým pohledem na českou krajinu, kterou ztvárňoval za pomoci vybrané palety. Nabízené dílo Podvečer u vody je svého druhu ojedinělou autorovu prací třicátých let. Jeho oblíbená barevnost se zde projevuje velice citlivě v jemných náznacích tahů v první plánu, a to v podobě žlutavých tónů napadaného listí a v zelenkavém nánosu lišejníku, uchyceného na kůře stromů. Nejedlý nám otevřel okno do podzimního času, do času opadaného listí a protknutého melancholií, do času vzpomínek a radosti z horkého čaje na konci cest. Kompozice díla je výtečně vystavěna. V první plánu je zobrazen břeh, jen se dotknout a opřít se o kmen stromu. V dáli pokračuje řečiště společně s podél stojícím stromoví, a hlavně usedlá mlha, která halí celý kraj. Vše se zrcadlí v říční hladině, která se svou nehybností stala jasným odrazem tohoto podzimního podvečera.