Olej na kartonu, 31,5 x 38,5 cm, rámováno, datace – okolo 1910, signováno vpravo dole Nejedlý.
Dílo pochází z ruky nevšedního malíře, jenž po celou dobu své tvůrčí kariery nepřestával ohromovat svým malířským dílem. V mládí na Otakara Nejedlého měli vliv Mařákovi žáci Engelmuller a Slavíček, později Preisler, ale nejpodstatněji k ucelení jeho umělecké osobnosti přispěly cesty po světě, zvláště do Indie a na Cejlon. Právě námět cejlonského tržiště autora tak zaujal, že se ho pojal vypodobnit. Vidíme klasické výrazové prostředky tohoto cestovatelského období. Tahy štětce jsou rychlé, jedná se o doteky, které výsledně vytvářejí formu, jež je energická a taktéž provzdušněná světlem. Toho je docíleno za pomoci promluvení samotné podložky, jež skrze nánosy barev prosvítá. Dobový přístup malíře také podtrhává praktický formát pro tvorbu v plenéru, jenž se s autorovými pobyty v Indii a na Cejlonu pojí. Autorovi se podařilo k divákovi přenést ruch a život spojený s místem prodeje a obživy místních obyvatel, jež se v každodenním rituálu domáhají vzájemné pozornosti. Olej je rozdělen do základních třech plánů. V tom prvním se divák seznamuje s jednou z aktivit na tržišti. Postavy sedí u košíků a trpělivě čekají. Dále zde počíná plejáda různých postav, které stoji a hledí všemi možnými směry, čímž autor rozdmýchává pocit pohybu v kompozici. A v posledním plánu se již setkáváme se skrumáží barevných gest, které sem tam vynikají a tvoři zřejmou postavu. Tímto postupným nástupem Nejedlý vytváří mistrovsky zdařilý efekt pohybu, ruchu oné tržnice. Díla z autorových exotických cest jsou velice ceněnými komponenty v celém autorově tvůrčím bytí a nabízené dílo je krásným příkladem tohoto nevšedního a okouzlujícího malířova období.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 700 000 – 900 000.