Olej na plátně, 56 x 65 cm, rámováno, signováno vlevo dole Ot. Nejedlý.
Tvorba Otakara Nejedlého je tvorbou malíře vícero vrstev, nabízené dílo zobrazuje autorovu polohu zobrazující vztah přírody a civilizace. Vidíme zde průhled v rámci Prokopského údolí. Toto místo je již odedávna obýváno, ale přesto si uchovalo svůj osobitý ráz a nenechalo se člověkem změnit. Pohled nás přivádí na úbočí kopců a místních skal, které se nesou v barvách hnědozemě, temné zeleně a karmínového odstínu, který se dere na povrch místních strání. Na první pohled to není zřejmé, ale vidíme zde dlouhý souboj přírody s pokrokem civilizace, kterou zosobňují v dálce vykuřující komíny. Plátno je vyvedeno v jistých tazích štětce a kompozice díla dává poznat, že autor byl vyzrálým malířem vysoké kvality. Otakar Nejedlý se zde projevuje jako hrdý zástupce malířské generace počátku 20. století a neopomenutelný tvůrce české krajiny.