025 | Z RIVIÉRY
NEJEDLÝ Otakar (1883 – 1957)
- vyvolávací cena: 150 000 CZK
- aktuální cena: 150 000 CZK
Položka je dražena pro jiného dražitele.
Olej na plátně, 82 x 116 cm, rámováno, datace 20. léta 20. století, signováno vpravo dole Ot. Nejedlý, zezadu opatřeno štítkem s přípisem s určením.
Provenience:
Z pozůstalosti houslisty Josefa Suka.
Otakar Nejedlý byl český malíř, krajinář a pedagog, který významně přispěl k rozvoji moderní české krajinomalby. Studoval v soukromé krajinářské škole u profesora F. Engelmüllera a během své kariéry čerpal inspiraci jak z domácích, tak i zahraničních krajin. Jeho umělecký růst byl ovlivněn také Antonínem Slavíčkem, s nímž strávil i nějaký čas v Kameničkách. Podnikl i několik studijních cest, jež výrazně ovlivnily jeho tvorbu. Cestoval po jižní Evropě, do Indie a na Cejlon, kde se inspiroval exotickými krajinami, což se promítlo do jeho barevného a dynamického malířského stylu. Po první světové válce vyrážel se svými studenty i do oblasti Středomoří, kdy mezi jeho oblíbené destinace patřily Korsika, Dalmácie, ale i Francie. Právě nabízený obraz zobrazuje francouzskou Riviéru. Na obraze tak malíř zachytil charakteristické středomořské světlo, barvy a dramatické kontrasty krajiny. Hustá vegetace v popředí obrazu jako kdyby více zdůraznil jemnost a malebnost azurového moře v dáli. K obrazu vznikla ještě jedna varianta francouzské riviéry publikovaná v časopise Salon VIII, 1929, č. 5, pohled na moře ovšem Nejedlý maluje z jiné perspektivy.