Olej na plátně, 92 x 73 cm, rámováno, datace 1965, signováno vlevo dole V V Novák 65. Vystaveno a publikováno: Metamorphoses – Proměny ženy ve výtvarném umění, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013. Dialogy v obrazech, Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2014. Obraz Černoška od Vojtěcha Václava Nováka představuje jedinečný příklad jeho pozdní tvorby, kdy se soustředil na lidské figury a zjednodušené, ale výrazově silné kompozice. Dílo nabízí harmonii barev a formy, zatímco se dotýká témat moderní identity a globalizace v 60. letech 20. století. Daná malba je charakteristická čistými liniemi, jasnými barvami a zjednodušenou kompozicí, která klade důraz na hlavní motiv — sedící postavu černošky s dětským kočárkem. Pro Novákovo pozdní dílo jsou typické jednoduché, ale silné barevné kontrasty, které v tomto případě spojují tmavou pleť ženy s jejími světlými šaty a pastelovým pozadím parku. Barevná paleta obrazu je harmonická, s převládajícími zelenými a růžovými tóny, které vytvářejí poklidnou atmosféru městského parku. Figury jsou ztvárněny bez detailů, což dodává malbě jakýsi nadčasový a univerzální charakter. Tvář černošky je zjednodušená, ale její postoj a pohled naznačují klid a důstojnost. Tento styl, připomínající naivní umění, přidává obrazu dojem přístupnosti, zatímco kompozice zůstává velmi promyšlená a vizuálně vyvážená. Díla Vojtěcha Václava Nováka mají stoupající hodnotu na aukčním trhu, a to zejména díky jeho jedinečnému stylu, který kombinuje jednoduchost s hlubokým psychologickým obsahem.