Olej na plátně, 37,5 x 38,5 cm, rámováno, zezadu opatřeno výstavním štítkem a razítkem. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Mgr. Michael Zachař. Vystaveno a publikováno: Klasikové 19. století, Galerie Diamant, S.V.U. Mánes, 5. 4. – 27. 5. 2012, s. 41. Precizní zachycení každého detailu, bující voda a vodopády, dojem blížící se bouřky a úzké průhledy do dálky, byly oblíbenými prvky u romantických krajinářů. Mezi ně patří i autor nabízeného díla Jan Novopacký. Výtvarnému umění se naučil na Akademii ve Vídni a jeho vášní se stalo věrné zobrazování Alpské krajiny, zejména ho uchvátila její zdivočelá krása, která se na plátně Bystřina v horách promítla v horlivě tekoucí vodě. Pozoruhodné je pojetí světla v obraze, kdy malíř osvětluje střední pás kamenů, ale pozadí a přední okraj díla nechává vězet ve stínu. Dominantou celého námětu pak jsou dva vzrostlé stromy, které jsou obklopeny tyčícími se skalisky hor. Novopacký umně nastínil pohled jedince, jenž vzhlíží vzhůru a jenž je uchvácen mohutností a majestátností horské přírody.