Kombinovaná technika na plátně, 57 x 65 cm, rámováno, datace - 1977 – 1978, signováno zezadu E. OVČÁČEK 1977 – 78. Eduard Ovčáček je jedním z významných českých umělců známý především pro svou tvorbu v oblasti geometrické abstrakce, lettrismu a vizuální poezie. Ve své kariéře, která zahrnuje práci malíře, grafika a sochaře, se věnoval experimentální tvorbě, která byla často ovlivněna dobovým kontextem, zejména politickými a společenskými změnami. Ovčáček působil v 60. letech jako jeden z hlavních představitelů české avantgardy a jeho práce se vyznačuje především inovativním užitím písma, čísel a symbolů v uměleckých kompozicích. Během normalizace se jeho tvorba stala odrazem politické situace v Československu a skrze vizuální metafory reflektovala potlačování svobody projevu a represe, které zažívala tehdejší společnost. Nabízené dílo je typickým příkladem jeho angažované a expresivní tvorby. Kompozice obrazu využívá typografických prvků, které jsou v kombinaci s figurálními liniemi a výraznými barevnými akcenty, zejména žluté a červené. Textové fragmenty, jako „když bylo nařízeno mlčet“, evokují represivní atmosféru tehdejšího režimu, kdy byla svoboda slova a projevu značně omezena. Ovčáček zde záměrně pracuje s písmeny a slovy, která v jeho díle fungují jako symboly odporu proti cenzuře a útlaku.