Olej na plátně, 56 x 46 cm, rámováno, datace 2006, zezadu signováno PETRBOK.
Jiří Petrbok, malíř sarkastických výjevů naplněných neutěšených večerníčkovských postav/monster. Takto autora mimo jiné prezentovala výstava Hořící srdce v pražském Veletržním paláci v roce 2018. Jiří Petrbok studoval mezi lety 1984 a 1990 na pražské AVU v ateliérech Radomíra Koláře a Jiřího Sopka, které byly zaměřené na monumentální malbu. V 90. letech zde působil jako asistent prof. Svobodové a rovněž se stal pedagogem na Střední škole grafické v Jihlavě. Figurální motivy jsou pro Petrboka příznačné, ačkoliv hovořit o postavě v jeho tvorbě je spíše odvážné. Jedná se spíše o průnik mezi předmětem, jeho představou o něm, tušením a vzpomínkou, které tvoří spíše strach nahánějící struktury. Z hlediska námětu je velmi obtížné vystihnout Petrbokovy obrazy, jejichž obsah často vzniká až při samotné práci, mezi řádky, jak uvádí sám autor. Dílo Na střeše je důkazem průniku figurální tvorby s architektonickými kulisami. Dvě postavy instalované na jakousi bělostnou střechu nezaujímají nijak zvlášť definované postavení, přesto jsou důležité v samotné kompozici díla a rozvíjí příběhovou linii, kterou si divák již musí dále domyslet. Petrbok dále efektně rozdělil plátno napříč na kontrastní černou plochu noci a živoucí plochu bělostnou, která je právě zosobněna postavami a též jemnými konturami architektury budovy, spolu s okny či místem na sezení pro jednu z postav. Jiří Petrbok je od přírody provokatér, svá díla komponuje tak, aby se diváka dotkly a rozvinuly v něm chuť po otázkách, a hlavně odpovědích na ně a ne jinak je tomu u díla Na střeše, které svým kontrastním vyzněním nechává právě ony kýžené otázky nezodpovězené.