Olej na dřevěné desce, 22,3 x 30,5 cm, rámováno, datace – do roku 1829.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové.
Z posudku PhDr. Šárky Leubnerové:
Předložená práce patří k ranným Piepenhagenovým dílům (do roku 1829), kterých se nedochovalo příliš mnoho., pravděpodobně velkou část svého času ještě musel věnovat své řemeslné dílně. Jeho tvorba se ve dvacátých letech vyrovnávala s klasicistní krajinomalbou, kterou poznal ve Švýcarsku i na pražských výstavách Akademie, ale také reflektovala již některé tendence středoevropského romantického malířství, v Praze zviditelněné výstavou Caspara Davida Friedricha a Johanna Christiana C. Dahla roku 1824. Ta zásadním způsobem ovlivnila i následné Piepenhagenovo krajinářské dílo, zdůrazňující citový vztah člověka k přírodě, někdy i pocit bázně a pokory před její velikosti a silou. Malíř vytvářel emocionálně pojaté, drobnopisně ztvárněné krajiny, převážně horských námětů, jež působily nebývale křehce a subtilně, v niž významnou roli hrály světlo a barva. Brilantně zachycená krajina, představená v obdivuhodné škále modrožlutých tónů, je propracovaná jemnými tahy štětce do všech detailů. Listí na stromech, představené dělenou malbou, vytváří jemnou clonu před ozářenou krajinou a s velkých citem jsou zachyceny i další krajinné prvky – jasně prosklené balvany v popředí i vzdálená zamlžená krajina. Prostorová výstavba obrazu je umocněna zastíněným popředím, oblíbeným řešením klasicistních krajinářů, kontury vzdálené krajiny se rozplývají v mlze a protisvětle. V Piepenhagenových dílech téměř vždy přítomná stafáž oživuje i tento výjev o narativní složku., skupina jezdců míjející kapličku míří do údolí, kde se pod strání krčí venkovská stavení, balvany na střeše lokalizují námět do alpských oblastí. Jejich podvečerní návrat – v rozptýleném světle zapadajícího slunce, dotváří idylickou atmosféru celé scenérie, umocněné též decentním koloritem v pastelové škále tónů. Ačkoliv obraz Krajina a jezdci není signován, považuji jej za nepochybnou ranou práci Augusta Piepenhagena, čemuž odpovídá téma, jeho charakteristický malířský rukopis i celkové umělecké zpracování.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 130 000 – 180 000.