Olej na dřevěné desce, 22,5 x 30,5 cm, rámováno, datace – 50 – 60. léta 19. století. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Naděždy Blažíčkové – Horové. Autorem předloženého díla je August Bedřich Piepenhagen, mistr vysněných partií, romantických pohledů, milovník ideálních vidění krajiny. Vidíme zde pohled do mlžného údolí, jímž po cestě prochází postava ženy. Tato cesta se kompozičně táhne z pravého rohu a končí právě viděnou postavou, která tak vytváří jeden z horizontů. V prvním plánu nás malíř seznamuje s místní bujnou vegetací v podobě zelenavé křoviny. Ta je součásti jednoho z břehů místní horské říčky, jež se jemně převaluje v kamenném korytu. Po pravé straně nám Piepenhagen vystavěl skalnatou stěnu, která vede po délce cesty. Toto skalisko se táhne jako vertikála po skoro celé výšce formátu díla a výborně tak nejen uzavírá kompozici, ale spolu s levou částí obrazu, který tvoří ponejvíce zeleň a stromoví, vtahuje oko diváka přímo do děje. Nad celým údolím pak ční výšina hory, jež je v daném momentu zastřena mlhou, která se vznáší nad tímto kouskem imaginární krajiny.