Olej na plátně, 48 x 45,5 cm, rámováno, datace – po 1915, signováno vlevo dole E. PITTERMAN.
Viděná malba kytice pochází z palety svébytného malíře Arthura Pittermana Longena. Tento svérázný autor, jenž se zabýval mimo malbu i dramatem či samotným herectvím zde vyobrazil kytici plnou barevných květů v bílé váze. Dané dílo nese znaky neoklasicistních tendencí a taktéž i autorův podpis v podobě hutných rámujících linií všech součástí zvoleného motivu. Pitterman zvolil efektní kompozici, kdy motiv barevné kytice včlenil do potemnělého prostoru, který je uzemněn hnědavým až karmínovým ubrusem. Pitterman zde proklamuje svůj klasický přístup rychlé, hutnými tahy vystavěné malby expresivního ladění. Tu často podtrhává již zmíněné konturování, které zde vidíme taktéž. Autor nezvolil nijak pompézní flóru, ale luční květenstvo, které svou houževnatostí a civilností podtrhuje autorova expresivní technika malby. Předložená malba Kytice je krásnou ukázkou autorovy osobité exprese.