Olej na plátně, 81 x 65 cm, rámováno, datace 1919, signováno P. A. LONGEN.
Opatřeno odborným posudkem prof. PhDr. Jaromíra Zeminy.
Z posudku prof. PhDr. Jaromíra Zeminy:
Pittermann, někdejší člen skupiny Osma, s níž roku 1907 vystavoval, měl mnoho jiných uměleckých zájmů – kabaret, divadlo a film – které ho odváděly od malířství: po 1. světové válce se mu věnoval už jen občas. Přes nesoustavnost malířské aktivity vytvořil i tehdy obrazy pozoruhodné, k nimž náleží také posuzovaný obraz, jeden z nejlepších vůbec, který by autora důstojně reprezentoval v kterékoli veřejné sbírce. Temperamentnost a svěžest této malby, působivě vystihující rušný život Paříže, svědčí o tom, že ani po více než deseti letech nepřerušil Pittermann – Longen spojení s fauvismem, v jehož duchu členové Osmy namalovali tolik výborných obrazů.“ Město tisíce světel, město zlaté éry, město, které tvořilo dějiny všech linií umění po celý novověk. Malíř zde nabízí, svou finesou rychlého štětce, pohled na jeden z traktů tohoto velkého města. Pittermann zde tvoří v duchu postimpresionismu, na pomezí expresionismu a navozuje tak v námětu očekávaný pohyb přelidněné ulice města. Dílo je nádhernou reportáží o dění města, o pohybu kočárů, samotných jedinců či pohybu města jako takového, pohybu do nového století, do nové doby. Malíř námět Paříže namaloval ve svém životě vícekrát, od pobřežního ruchu na Seině, přes interiérové pohledy na karbaníky u stolu, po právě předkládaný typ, a to celé části města, se vším, co ho obnáší. Dílo Paris ukazuje, jak město žije, jak tvoři život a dává další tvůrčí impulsy. Emil Artur Longen-Pittermann byl znám pro svou roztěkanost na poli tvůrčím, ale zároveň pro svou mistrnou tvorbu. Paříž v jeho díle žije svůj vlastní život za prostorem rámu, město La Belle Epoque je autorem vymalováno ve vší kráse.