Kombinovaná technika na smirkovém papíře, 15 x 14,5 cm, volný list, datace – 30. léta 20. století. Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp. Provenience: Z pozůstalosti autora. Předložený kus z ruky Vojtěcha Preissiga nás přivádí do autorovy tvorby třicátých let, do let, kdy počalo jeho experimentování s formou, barvami a vůbec nová etapa jeho tvůrčího konání. Vojtěch Preissig se ve třicátých letech zajímal o médium asambláže, tvořené pomocí reziduí fragmentů, které symbolicky představovali náměty samotných děl. Organicky zračící se práce nás na první pohled zaujme svou podložkou, která je i součástí samotného tvarosloví díla. Hledíme na bílou barvou vytvořené listoví, k němuž vede tenký černý točitý stonek. Ten je vytvořen technikou asambláže, kdy autor použil provázek, který je spod smirkový papír přilepen a následně je jeho hmota vytlačena do plochy. Vzniká tak onen reliéfní efekt, který můžeme sledovat u Preissigových obrazů druhé poloviny třicátých let. Nejen tedy že hledíme na autorovu experimentální tvorbu, ale taktéž vidíme jakýsi předstupeň velký děl, které dnes lze obdivovat ve státních sbírkách.