Olej pigment a lak na smirkovém papíře, 11 x 12 cm, rámováno, datace - 1932 – 1933.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Provenience:
Z pozůstalosti autora.
Předložený kus tvorby Vojtěch Preissiga nás přivádí do autorovy tvorby třicátých let, do let, kdy počalo jeho experimentování s formou, barvami a vůbec nová etapa jeho tvůrčího konání. Vojtěch Preissig se ve třicátých letech zajímal o médium asambláže, tvořené pomocí reziduí fragmentů, které symbolicky představovali náměty samotných děl. Předložené dílo je pomyslným mezistupněm autorovy výše jmenované tvorby a jeho malířským dílům, které počal tvořit od druhé poloviny třicátých let. Barevné nánosy jsou vyvedeny v experimentálním duchu, kdy si výtvarník za pomoci oleje, pigmentu a nánosu laku vytvořil onen Color test. Dílo nese náznaky perspektivy jakéhosi stinného prostoru či abstraktního vypodobnění atmosféry přírody, kterou Vojtěch Preissig po celou dobu své tvorby zkoumal a přetvářel ve svých dílech. Divák má tu jedinečnou možnost nahlédnout za tvůrčí oponu umělce, takřka nahlédnout pod jeho ruce a vidět proces jeho myšlení v plochém zobrazení média, jež nese o to více větší obsah vědění.