Olej na masonitu, 16 x 21 cm, rámováno, zezadu opatřeno autorským razítkem.
Provenience:
Z pozůstalosti autora.
V pozůstalosti Vojtěcha Preissiga lze stále ještě příležitostně objevit výjimečné práce, dokreslující jeho vzrůstající zájem o malbu, které se začal soustavně zabývat od druhé poloviny třicátých let až do svého zatčení. Drobný obraz, zaznamenávající nejspíše přírodní zážitek, je výraznou, zrakově přitažlivou barevnou etudou, ze které zmizely pevné obrysy. Autor se svým malířským dílem ocitl na pokraji experimentu. I když se vyhýbal přímému znázornění svých pocitů, ke kterým jako grafik přistupoval z většího odstupu, zde je zřejmé, že rozvinul svůj smysl pro dramatizaci výjevu: když obraz pozorujeme z levého okraje, shledáme pouze temný pruh země, nad nímž je projasňující se obloha, avšak pohybující se zrak náhle narazí na téměř chaotické, volně promalované útvary, připomínající jednak horský povrch, jednak výtrysk sopečného prachu. Nad temně zelenou se rozpíná změť červenožluté, která jako by byla v neustálém pohybu, jež vyloženě vře. Tento drobný obraz ukazuje zásadní věc: že pro Preissiga se stala důležitá každá, byť sebenepatrnější práce, která jej často výrazně v jeho výtvarném uvažování posouvala dál. Mnohé k tomu napovídá i tento obraz, jenž lze klást na počátek autorova malířského díla, vznikajícího po roce 1936. Obraz je nejen důležitým doplňkem k poznání Preissigova uměleckého přístupu, ale i objevem, který objasňuje jeho další malířské úsilí. Přestože zřejmě šlo jen o studii, má charakter pevného, zřetelně promyšleného a uzavřeného celku. Etuda navíc vyjevuje Preissigovu jemnou senzitivitu, která tolik prostupovala jeho staršími grafickými listy.