Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Akvatinta na papíře, 36,5 x 28 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, datace - 1905, signováno vpravo dole Vojt Preissig.
Dílo bylo otištěno na obálce katalogu průlomové výstavy Česká secese, Alšova jihočeská galerie v Hluboké nad Vltavou, 1966.
Významný český malíř, grafik a ilustrátor vystudoval UPŠ v Praze u prof. B. Ohmanna. V r. 1898 odjel do Paříže, kde pracoval v ateliéru u A. Muchy a zároveň se vzdělával v typografii a grafice v soukromých ateliérech M. Delauna a K. Schmidta. Počátky jeho tvorby, převážně grafické, typografické a ilustrační, jsou spojeny se secesí, v tomto duchu jej ovlivní japonská grafika. V r. 1903 se vrátil do Prahy a v r. 1905 si otevřel vlastní ateliér, kde začal vytvářet svá nejznámější grafická díla. V r. 1910 byl nucen ateliér uzavřít a odjel žít a pracovat do USA. Začal vyučovat na známé Columbia University a věnoval se reklamní grafice, která se z dnešního pohledu jeví jako předchůdce op-artu, než tehdy módní geometrická abstrakce. V r. 1913 se vrátil do Prahy, zúčastnil se protirakouského odboje a tiskl náborové plakáty do Československých legií. V r. 1918 začal tisknout písmem, které sám vymyslel - verzálkami. Třicátá léta patřila v jeho tvorbě zejména malířství a nutno dodat, že v ní vznikala nejpůsobivější a nejkvalitnější díla. Preissig se v nich zabýval tématem organismu a organických přírodních procesů, a to na bázi obrazových a kompozičních principů. Vzájemně v nich vztahoval či prorůstal tři kompoziční centra, jednotky nebo eventuálně množiny jejich obrazových prvků. Hlavním motivem a výrazovým prostředkem se u Presissiga stala linie. Lineární spirály se odvíjejí ze tří kompozičních ohnisek, často jsou žluté, modré a bílé. Preissigovo organicky neosobní pojetí motivu pohybující se linie jako samostatného obrazového a symbolického tématu je protikladné jeho dřívějšímu ztvárnění u F. Kupky. V r. 1933 byla Preissigovi uspořádána tematická výstava v Topičově salonu a ve stejném roce bylo ve Světci u Bíliny otevřeno jeho muzeum. Za druhé světové války se zúčastnil protinacistického odboje a v r. 1940 byl zatčen a odvezen gestapem do koncentračního tábora v Dachau, kde o několik let později zemřel.
Autor viz T 2/311, TD 151, V 3/624, TB 27/373, B 8/478, NEČVU 2/648.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.