019 | ZE SLOVÁCKÉHO DVORA
PREISSIG Vojtěch (1873 – 1944)
- vyvolávací cena: 85 000 CZK
Akvarel na papíře, 21,5 x 30,5 cm, rámováno, v paspartě, pod sklem, signováno vlevo dole ligaturou VP, zezadu opatřeno štítkem sbírky Jindřicha Waldese.
Provenience:
Sbírka Jindřicha Waldese.
Vojtěch Preissig byl významný český malíř, grafik, ilustrátor a typograf, který se zapsal do dějin umění nejen svými díly, ale také politickou angažovaností. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Praze a následně pracoval v Paříži a New Yorku, kde se věnoval typografii a grafice. Jeho tvorba zahrnovala široké spektrum od secesní dekorativní grafiky po moderní abstraktní díla. Tématem nabízené práce je zobrazení každodenního venkovského života. Pozadí scény lemují části střech sousedních domů. Preissig zde využívá jemné, ale precizní linie a jednoduchou barevnou paletu, která přispívá k celkovému dojmu klidného a harmonického prostředí. Práce je typickým příkladem Preissigovy tvorby v oblasti ilustrace a kresby, kdy se věnoval zobrazení venkovského života a tradiční kultury, kterou se zabýval v ranější fázi své tvorby.