Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na kartonu, 31,5 x 47,5 cm, rámováno, datace - 1906, signováno vpravo dole ANT. PROCHÁZKA.
Opatřeno odborným posudkem Doc. PhDr. Marie Rakušanové, PhD.
Z posudku Doc. PhDr. Marie Rakušanové, PhD.:
V nepříliš hlubokém prostoru tmavého interiéru se nachází muž a žena. Nahé ženské tělo je umístěno na diagonálu a spočívá na bílém polštáři a rudé látce s pruhem bílé drapérie volně spadajícím přes nohy. V levém dolním rohu je umístěna figura muže v červeném obleku, podepírajícího si hlavu rukou a naklánějícího se směrem k ženě. Rysy ženina obličeje jsou zběžně naznačeny energickým malířským gestem, mužova tvář se ztrácí ve stínu. V horní části obrazu je výjev rámován tmavou drapérií s odlesky červené.
Dílo není datováno, nepochybně se však jedná o raný obraz Antonína Procházky, vzniklý kolem roku 1906. Lze ho dát do souvislosti s několika Procházkovými díly z téhož období, především s jeho volnou kopií Rembrandtova obrazu Danae. Toto Rembrandtovo dílo nemohl Procházka v originále znát, nenarazil na něj ani během cesty po Evropě, kterou podnikl v roce 1906 spolu s Emilem Fillou a Friedrichem Feiglem, a která je zavedla do Německa, Holandska a Itálie. Svou rozvolněnou a barevně exaltovanou kopii Rembrandtova díla, uloženého dnes v petrohradské Ermitáži, vytvořil zřejmě podle černobílé reprodukce. V hodnoceném obraze se setkáváme se stejným nehlubokým prostorem jakéhosi budoáru s ženským aktem v obdobné pozici avšak s odlišným gestem ruky ve vztahu k „rembrandtovské“ kopii. V obou obrazech pak hraje významnou úlohu rudá draperie, respektive látka (která v případě kopie odlišuje obraz od Rembrandtovy předlohy, jejíž barevnost Procházka pravděpodobně vůbec neznal). Rudá barva definuje rovněž pozadí jiného Procházkova známého obrazu z téhož roku – Podobizny studenta, který však hodnocený obraz pravděpodobně předcházel, neboť není zdaleka tak vyzrálý. Procházkův malířský přednes se v daném roce tříbil a bouřlivě vyvíjel, o čemž svědčí další obraz, blízký hodnocennému obrazu, Milenci ze sbírek Galerie výtvarného umění v Ostravě. Na tomto obraze se nachází dvě nahá těla milenců, umístěná ve stylizovaném prostoru, spočívající na rudém lůžku s bílou draperií. S největší pravděpodobností se na tomto obraze nalézá Antonín Procházka s Linkou Scheithauerovou, která se o něco později, v lednu roku 1908 stala jeho ženou. Můžeme spekulovat, že také na hodnoceném obraze promítl do postavy muže a ženy sebe a svou milenku (i když obličeje obou figur jsu výrazně schematizované).
Výrazný malíř, grafik a ilustrátor, čelní představitel českého moderního umění první pol. 20. stol. Stduovat začal na UPŠ v Praze v ateliéru E. Dítěte, odkud pokračoval na AVU v ateliérech V. Bukovace a H. Schwaigera. Jako řada jeho horlivých vrstevníků nebyl spokojen s akademismem, takže školu nedokončil a raději odjel do Berlína s E. Fillou a B. Feiglem odkud pokračovali do dalších evropských metropolí seznámit se s aktuálními malířskými trendy. Po návratu domů v r. 1906 uspořádal společně s E. Fillou svou první výstavu. Vystavoval jako host na obou výstavách Osmy (1907 a 1908). Jeho tvorba založená na smyslu pro výraznou barevnost odpovídala zprvu i orientaci malířů Osmy. Procházka se nejvýrazněji projevuje ve vitalistické linii kubismu, oživeného primitivismem. Jeho obrazy vynikají skladebností a skládankovitostí, které mají charakter radostné hry. Současně je u něj důležitá bezprostřední práce s haptickým materiálem barvy. Kolem roku 1923 se jeho tvorba obrací k novoklasicismu s jeho harmonizačním úsilím, posíleným ještě o jeho návraty k biblické a antické mytologii. V polovině dvacátých let maloval technikou enkaustiky, která mu strukturou i transparentností nabízela nové smyslové efekty.
Autor viz T 2/315, TD 152, V 3/628, TB 27/416, B 8/500, NEČVU 2/651, A. Kutal: A. Procházka, Praha 1959.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.