013 | NA HAVELSKÉM TRHU
PROCHÁZKA Jaro (1886 – 1949)
- vyvolávací cena: 24 000 CZK
Olej na plátně, 38 x 42 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jaro Prochátka.
Autorem nabízeného obrazu je český malíř a grafik Jaro Procházka. Jeho umělecká dráha byla významně ovlivněna studijními cestami do Belgie, Francie a Itálie, které ho inspirovaly k vytváření obrazů evropských měst. Procházka se věnoval malbě městských scén, ale také krajinám z českého venkova. V jeho dílech se mísí prvky impresionismu a romantismu, přičemž se zaměřoval na zobrazení atmosféry a nálady místa. Na představovaném obraze zachytil malíř Havelský trh. Volba našedlých valérů doplněné bílou barvou navozuje dojem sychravého podzimu. Procházka dokázal krátkými tahy štětce vystihnout stále ještě poklidné ráno v pražské metropoli.