Olej na plátně, 95,5 x 120,5 cm, rámováno, signováno vpravo dole Jos. Procházka. Hledíme na velkoformátový olej od Josefa Procházky. Autor si zvolil námět tání sněhové pokrývky, která přes období mrazu a chladu chránila zem krajiny. Procházka diváka přivádí ke křižovatce říčky s polní cestou, která ji přetíná a běží směrem k místním obydlím. Malíř mistrně vystihl náladu onoho období tání a jemného probouzení přírody a obyvatelstva z letargie. Plátno je ve své velikosti velice dobře propracováno a nechybí ani dávka detailní malby, jež podtrhuje celkovou kvalitu vybraného díla. Perspektiva zobrazení je vedena z prvního plánu, kdy malíř vede oko diváka vesnickou cestou přes říčku. V dalším plánu vidíme ženskou postavu s koňským povozem, jež vzchází podél hrazení. Nad celou krajinou dli vysoké nebe s jemnou oblačností. Celé plátno je dosti propracované po všech stránkách a svou velikostí a kvalitou se jedná a referenční plátno autora. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 90 000 – 120 000.