Olej na plátně, 52 x 70 cm, rámováno, signováno vpravo dole LinProcházková, zezadu opatřeno razítkem sbírky Františka Venery, na blindrámu č. 140.
Provenience:
Sbírka Františka Venery.
Autorka plátna patří do zakladatelské generace českého moderního umění. Linka Procházková se jako jediná žena zúčastnila výstavy Osmy v roce 1908. Malířka je známa pro svou stylizovanou formu malby, která jemně koketuje s naivním směřováním. Nabízené dílo Zátiší se džbánem a jablky lze s ohledem na jeho formu zadatovat ještě před nastolením naivní linie malířky. Vidíme zde doznívání kubistického jazyka, práci s perspektivou, jež se ne vždy potkává s realitou, a přesto chuť podtrhnout chování materií, jako je tomu například u bílé látky po pravé straně plátna. Dílo je unikátní nejen svou vizuální stránkou, ale také svou provenienci. Dílo pochází ze sbírky významného teoretika a sběratele umění Františka Venery. Ten měl s manžely Procházkovými, Antonínem a Linkou, nadstandartní vztahy a jeho sbírka čítala velkou část děl obou výtvarníků. Předložené plátno má napříč tvorbou autorky vysokou kvalitu a pro sběratele je nevšední příležitosti obohatit svou sbírku.