108 | DVĚ CHALUPY
RADA Vlastimil (1895 – 1962)
vyvolávací cena: 80 000 CZK konec aukce: 27.6. 2024, 20:28 kontrola změn aktuální cena: 82 000 CZK arrow_upwardarrow_downward24.6., 00:14 14593 82 000 CZK 21.6., 10:49 14773 80 000 CZK Olej na plátně, 61 x 80,5 cm, rámováno, datace 1930, signováno vpravo dole Vlast. Rada, zezadu štítek s věnováním.
Českobudějovický rodák Vlastimil Rada své malířské umění nejprve zdokonaloval na Akademii výtvarných umění pod vedením Vlaho Bukovace a posléze ve speciálce Jana Preislera. Své učitele obdivoval, nicméně vzhlížel i ke starší generaci malířů, Antonínu Slavíčkovi a Miloši Jiránkovi. Na Radovu krajinomalbu zapůsobila nejen jeho studijní cesta do Paříže, kde se seznamuje s francouzským uměním, ale také se setkává s Václavem Rabasem. Dvě chalupy na stejnojmenném obraze zachycuje Rada v době brzkého jara, kdy se příroda ještě plně neprobudila k životu, ale sníh již odtál. Volba barevné palety jistě odkazuje k jeho pobytu v zahraničí, ale pojetí a forma obrazu vychází z poučení české krajinomalby. Plátno působí tak velmi líbivým dojmem.