Akryl na plátně, 105 x 135,5 cm, rámováno, datace 1984, signováno vpravo dole RÓNA 84. Dílo konzultováno se samotným autorem. Nabízený obraz pochází z groteskního období autorovy tvorby, konkrétně z roku 1984, tedy z roku, kdy autor ukončil svá studia na Vysoké školy umělecko-průmyslové. Jaroslav Róna zakončil studium v oboru sklářské výtvarnictví v ateliéru Stanislava Libeňského diplomovou prací Velký a malý pes a právě téma psa se zrcadlí i v podaném obraze. Ve středu díla je zobrazen také muž, tak, jak byl stvořen, pronásledován dvojicí psů. Proti muži z druhé strany se zubí drak z krabičky, dětská hra, zhmotněné překvapení, které muže šokuje. Motiv mužské abnormální postavy se v díle umělce objevuje již v prvních rocích osmdesátých let, a z roku 1984 lze jmenovat například dílo Jaro na vsi (1984). Co se týče námětu psa, ten se objevuje například již v roce 1982 v díle Pes v kleci (1983). Celý motiv podtrhuje monochromní rudé pozadí a pruhatá zem, na niž se celý námět odehrává. Róna, jako horlivý divák grotesek, westernů a kriminálek chtěl svou prací osmdesátých let divákovi nabídnout formu výtvarného díla, které by diváka bavilo a zároveň, kterému by měl porozumět bez kunsthistorických teorií. Z nabízeného díla čiší vtip a zároveň mladý vzdor autora vůči době. Autor zde surově, a přesto hravě podává situaci, jak vystřiženou z dětského příběhu a divákovi dává nahlédnout do světa, kam léta utíkal před reálným světem. Nabízený obraz je skvělou ukázkou rané autorovy tvorby a je neocenitelným dílem jednoho ze zakladatelů skupiny Tvrdohlaví.