Email na kartonu, 110 x 80 cm, rámováno, datace 1980, signováno vpravo dole RÓNA 80, zezadu na blindrámu autorský přípis s určením.
Posoudil a pravost díla potvrdil PhDr. Karel Srp.
Toto dílo pochází z autorovy rané tvorby, a to ještě z doby jeho studií na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jaroslav Róna vystudoval sice obor sklářské výtvarnictví v ateliéru slavného Stanislava Libeňského, ale již za studií podstatně inklinoval k práci malířské či ryze sochařské. Autor je spoluzakladatelem skupiny Tvrdohlaví a taktéž spoluautorem divadelních her a spolupracovníkem Divadla Sklep. V Rónově díle hraje často prim člověk, člověk a jeho prostor k životu. V ranných pracích si Róna vybírá až komiksové náměty a nevyhýbá se konfrontaci s násilím a agresí. Nabízené dílo Odporné nemluvně je výtečnou ukázkou autorovy nadsázky a provokativního přístupu v jeho tvorbě doby studií. Co je taktéž signifikantní pro toto období je výrazná barevnost. Ta se sice ukazuje v umělcově prací dodnes, ale zde můžeme opravdu mluvit o jiskrné barvě s nemalou špetkou surovosti. Na kartonu vidíme spíše torzo zobrazeného námětu. Co také dílo specifikuje, je absence kontur a linií, muže mluvit spíše o plochách zvolených barev. V některých ohledech lze nalézt určité paralely autorovy sklářské tvorby, kdy za pomoci minima výtvarných prostředků, dokázal Jaroslav Róna sdělit vše potřebné a ohromit.