Polyester na dřevě, 27 x 42,5 cm, rámováno, datace 1980, signováno vpravo dole ROTREKL 80, zezadu opatřeno štítkem s přípisem s určením.
Tomáš Pospiszyl, Teodor Rotrekl, Soupis díla, Adacemia, Praha, 2022, s. 249, M 262.
Nabízené dílo pochází z tvorby vzácně se ukazujícího autora na aukčním trhu, a to Theodora Rotrekla. Vidíme zde Večernici, ženu ležící pod svitem měsíce, oděnou jen do roucha Evina. Již samotný výtvarný přístup autora je jedinečný, kdy za pomoci vrstvené malby do pryskyřice vytváří kýžený námět, který je právě díky specifické technice toliko efektní. Hledíme na ženské tělo, jenž se v ne úplně typické pozici nabízí divákovi ve své plné kráse. Na ploše díla svítí dva fragmenty malby, a to jak zmíněné tělo dívky, tak měsíc. A tak jsou tyto dva body magicky propojeny a dodávají si vzájemně na jedinečnosti. Theodor Rotrekl byl osobitým tvůrcem, jenž se proslavil svými díly zaznamenávající například kosmické lodě, letecké stroje, anebo právě podobě signifikantně vytvořená díla, jako je tomu u nabízené Večernice.