Olej na plátně, 100 x 120 cm, rámováno, datace – 1913-1914, signováno vlevo dole T. F. Šimon. Vystaveno: Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes Diamant, 4. 9.–1. 11. 2015, str. 542. Publikováno: Má vlast - Pocta české krajinomalbě, S.V.U. Mánes, Praha, 2015, str. 542. Hledíme na typický motiv Šimona Tavíka i jiných zástupců české tvorby, Tanger, přístavní město ležící na břehu Maroka, nedaleko Gibraltarského průlivu. Město, jeho slavný trh či právě ony uličky jsou nezaměnitelným motivem severní Afriky. Tanger, jako jedna z bran do tajuplného kontinentu Afrika je světoznámý svými barvami, zákoutími a hlavně zobrazovanými lidmi, prodejci, obchodníky, kteří tento kus světa proslavili. Malíř daný námět vypodobnil v nesčetných verzích i technikách. Nám se nabízí krásné dílo v oleji, které je vedeno expresním tahem a mělkými barvami navozujícími pohyb zobrazených postav, navozující sblížení s daným pohledem. Šimon Tavík vytvořil pohled na stoupající uličku ve slunečném dni se všemi jejími obyčeji a krásami. Malíř zde navodil příjemnou atmosféru teplého světla, poklidného plynutí času dne a rytmus života v přístavním městě. František Šimon Tavík nám svým dílem podal nádherný pohled na svůj oblíbený námět a milovníky autora tato položka nemůže nechat klidnými.