-
124 | POLE U STARÉ BOLESLAVI
SLAVÍČEK Antonín (1870 - 1910)
- vyvolávací cena: 550 000 CZK
- dosažená cena: 550 000 CZK
Olej na kartonu, 32 x 46 cm, rámováno, datace – 1890 – 1892, signováno vpravo dole A. Slavíček
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Mgr. Michaela Zachaře.
Komentář PhDr. Mgr. Michaela Zachaře:
Každý z velikých a slavných malířů nějak začínal, měl vzory i inspirace. V době znovuobnovení krajinářské školy na pražské Akademii roku 1887 patřil do jejího čela povolaný Julius Mařák k největším mistrům svého oboru ve střední Evropě. V Praze se do té doby museli krajináři spokojit se soukromými školami Mařákových spolužáků Leopolda Stephana a Aloise Kirniga, paralelně se státní školou fungovala ještě soukromá krajinářská škola Karla Liebschera.
Když začal Antonín Slavíček intenzivněji studovat krajinu a od kreseb přešel k olejomalbě, měl právě Liebscher větší vliv než Mařák. Samozřejmě tu byl Chittussi, vzor pařížského úspěchu chudého chlapce z Čech. A z kadlubu těchto vlivů se rodilo a utvářelo rané krajinářské dílo Slavíčkovo, které zpravidla počítáme do roku 1895. Zásadní malířův monografista Jan M. Tomeš vícekráte připomínal, že z nejranějších let máme k dispozici v originále opravdu jen hrstku děl. Jde zejména o léta 1887 až 1892. V Národní galerii je olej s Foitovou chalupou u Staré Boleslavi (inv.č. O-7989), kam Slavíček nejčastěji zajížděl. Stejný motiv se zachoval i v olejomalbě jeho spolužáka Františka Pečinky, což svědčí o společných přátelských výletech do plenéru. Řada raných menších obrázků pochází od Boleslavi, Libiše, Neratovic, Houštky atd. – sem náleží výškově orientovaný obraz z Galerie umění v Karlových Varech tradičně datovaný do let 1891 až 1892 a v jednotném tónu blízký našemu obrazu. Typ rovinaté krajiny chittussovského typu na nově objeveném a nepochybně pravém obraze se váže k těmto plenérům, kdy bylo Slavíčkovi zhruba 20 let. Je v něm znát již jisté poučení krajinomalbou, odhad poměru země vůči obloze, prostorová představivost a pak sloh, zde již možno spatřit přemítavého malíře v krajině hledajícího svůj poměr k ní. Stafáž vlevo při obzoru s motivem orby předznamenává pozdější vrcholné obrazy od Chotěboře či z Kameniček. Symbol lidského údělu v přírodě či dokonce v kosmu rozpředl geniálně sochař František Bílek, ale v realističtější sazbě to začíná právě zde v nenápadných plenérech Slavíčkových a záhy i Lebedových.
V roce 1891 zemřel Chittussi a konala se jeho posmrtná výstava v Rudolfinu prodloužená až do února 1892. Soudím, že obraz jisté zralosti nevznikl hned v prvních letech ve škole, nýbrž v sumě jistých zkušeností, a tak předpokládám jeho vznik někde v rozmezí 1890 až 1892. Původ obrazu odkazuje rovněž na Staroboleslavsko, kdy rodina Šurelova vlastnící tento obraz měla přímou vazbu na Voženílkův mlýn, cíl malířů již v 19.století. Slavíček tam zajížděl často a rozvedl zdejší malebné partie i do větších forem jako třeba v plátně Krajině s čápy (55 x 121 cm, NG, inv. Č. O-5355). Podle tušených siluet architektur při značně vzdáleném horizontu by teoreticky šlo určit, o kterou lokalitu se přesně jedná. Při přípravě Lebedovy výstavy se podle GPS podařilo lokaci některých okořských obrazů tehdy určit s přesností na deset metrů! Každopádně lze kvitovat objev další Slavíčkovy nepochybné juvenilie důležité pro poznání práce celé Mařákovy školy kolem roku 1890.
Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.