Olej na kartonu, 96 x 67 cm, rámováno, datace 1968, signováno vpravo dole K. Souček 68.
Karel Souček, jehož dělnický původ a dětství strávené v industriálním Kladně zapříčinily jeho celoživotní zájem o civilistní témata, kdy se snažil reálně zaznamenat život ve velkých městech společně s jeho obyvateli a jejich běžnými životy, výrazně v posledních letech narůstá na oblibě u českých sběratelů. Malíře často fascinovala pouliční světla a jejich odlesky ve skleněných výlohách. Odtud jsou známy obrazy Deštníky (1943), U kadeřnice (1944-1945) či Picadilly I (1963-1964). Jeho zájem o lidství a lidský osud se projevil v neméně známém námětu Dona Quijota. Chudého rytíře, jenž se vydává na strastiplnou cestu za svou láskou, zpracoval Karel Souček v mnoha variacích. Na představovaném díle z roku 1968 vidíme hlavního hrdinu Dona Quijota společně s jeho zbrojnošem Sancho Panzou. Není vyloučeno, že se právě zlomový rok promítl i do práce Karla Součka. Lze si tak povšimnout ve volbě barevné palety, kdy je upřednostňována široká škála hnědých tónů, a zároveň i v pochmurném výrazu Sancho Panzi, jenž jen odevzdaně čeká, až jeho pán svede bitvu se svými větrnými mlýny.