Olej na plátně, 97 x 129 cm, rámováno, datace 1975, signováno vpravo dole K. Souček 75.
Provenience:
Dílo pochází z majetku vnuka autora.
Námět důmyslného rytíře Dona Quijota de la Mancha je od jeho vydání Miguelem de Cervantes y Saavedry roku 1605 nekonečnou studnicí umělecké tvorby. Ne jinak tomu bylo v díle Karla Součka, který si tento námět oblíbil a mnohokráté ho vypodobnil. V tomto případě vidíme velkoformátové plátno, výrazné, syté barevnosti, vystavěné v duchu španělské vrchoviny, kterou rytíř prochází spolu se svým neoddělitelným společníkem, zbrojnošem Sanchou panzem. Karel Souček pojal barevnost plátna velice svérázně, když do prvního plánu vsadil cihlově rezavou půdu, po které kráčí letmými tahy štětcem a žlutavým odstínem vypodobněný slavný „hrdina“ za svým úkolem. Krajina, která obklopuje postavy je tmavého rázu, a tak podtrhuje dramatický efekt zvoleného momentu. Karel Souček tuto napínavou náladu doslova korunoval vysokými, až na pár temných mračen, monochromními modrošedými nebesy. Zajímavě zvolená plochost figurálního výjevu v kontrastu s hmotností a obsahem krajinného reliéfu dodává zvolenému slavnému námětu na výjimečné hloubce. Kvalitu díla podtrhává nejen vročení do poloviny sedmdesátých let, ale taktéž jeho provenience.