Olej na plátně, 60 x 80 cm, rámováno, datace 1961, signováno vlevo dole K. Souček 61, zezadu na plátně: e. č. 145.
Viděné dílo pochází z ruky umělce, jenž byl součástí Skupiny 42 a jeho díla jsou protkána melancholií a městským životem. Karel Souček v nabízeném díla Kavárna zve do těchto prostor provoněných kávou, cigaretového dýmu a stálého ruchu. Divák má možnost vidět daný shon podniku spolu s pohybem nejen návštěvníků, ale i obsluhy, kterou za všechny zosobňuje číšník ve středu výjevu. Aktéři jsou zde tvořeni barevnými fragmenty a konturovány obrysy postav, jež dotvářejí kontrasty toliko typické pro typ tohoto podniku, a to neustálý souboj světla a příšeří. Karel Souček v díle využil všech svých kvalit, které ho provázely po celou dobu jeho tvůrčího života. Prim zde především hraje ona kresebná součást, která drží taktovku nad celým námětem. Divák má pocit, že přímo nahlíží do prostor přes vitrínu, ve které se leskne vnější ruch ulice spolu s hrou světel prostoru kavárny. Život a všednost každodenního dne bylo to, co Karla Součka přitahovalo, a to co ve svém díle hledal nejčastěji. Dílo Kavárna je výtečnou prací z počátku šedesátých let a referenčním dílem autorova oblíbeného námětu.