Olej na kartonu, 64 x 87,5 cm, rámováno, datace 1968, signováno vlevo dole K Souček 68. Významný český malíř, grafik, ilustrátor a pedagog, studoval na uměleckoprůmyslové škole u prof. J. Bendy a do uzavření školy nacisty také na AVU v Praze v ateliéru W. Nowaka. Byl členem skupiny 42, jejíž poetika určovala tón celé jeho tvorby, která má dramatický charakter a zdůrazňuje světelné hodnoty. Na jeho malířský projev mělo formující vliv prostředí Kladna, zvláště pak průmyslový ráz města. Díky němu svérázně modifikuje téma města – temná zákoutí městských ulic, ale zejména lidmi hemžící se obrazy pasáží, nemocnic, nádraží, čekáren a ulic. Obraz z roku 1968 vybočuje z řady klasických městských krajin jak je známe ze Součkovy tvorby. Jedná se sice stále o městskou scénu — výjev je zasazen do interiéru kavárny, nicméně ta je zde upozaděna lidskou figurou v prvním plánu. Dominantou výjevu je totiž žena sedící sama u kavárenského stolku, přičemž malíř mistrně využívá jeho lesklé plochy k dalším světelným hrám. Jsme svědky melancholické scény, která svým provedením odpovídá Součkově oblíbenému, střídmě barevnému spektru a jež dává vyniknout světelným detailům obrazu. Právě střídmé osvětlení scény a Součkovo na první pohled jednoduché, avšak efektivní zachycení světla silnými tahy štětce dodává obrazu na intimitě. Dílo V kavárně je krásným příkladem autorovy tvorby konce šedesátých let a obdivovatelům Součkova díla by nemělo bezesporu ujít.