Olej na plátně, 28,5 x 33 cm, rámováno, datace 1926, signováno vpravo dole V. Špála, soupis č. 216. Publikováno: Václav Špála, Soupis díla 1885 – 1946, Ars Fontes, Praha 2002, str. 52, soupis č. 216. V aukci nabízený obraz významného české malíře a ilustrátora, spolutvůrce specifické české lyrické verze kubismu je dalším z obsáhlé řady zátiší, Špálova oblíbeného žánru. Centrem ovocné kompozice se tentokrát stává čtveřice hrušek umístěných na plochu stolu. Stylisticky malba odpovídá Špálově charakteristickému a osobitému stylu, kdy malíř barvy nanáší na plátno několika silnými tahy štětce. Zajímavým aspektem tohoto zátiší je volené barevné spektrum, neboť Špála zde zcela upozaďuje odstíny modré barvy, jež jsou pro jeho paletu tak typické a motiv ladí do zemitých tónů hnědé a zelené, místy je prosvěcuje bělobou. Je to právě zmíněná barevnost, která činí tento obraz v kontextu malířovy tvorby zajímavým, neboť je neobvyklá a pro umělce ne zcela typická. Pro Špálu, stejně jako pro jeho vrstevníky, byla podnětná výstava E. Muncha konaná v únoru a březnu r. 1905 v prostorách pražského Mánesa, avšak také fauvismus a kubismus. Špála se v nabízeném díle ukazuje jako svébytný živel, spolutvůrce nového pohledu na zátiší v moderním českém umění a v neposlední řadě jako vynikající malíř s osobitým a nezaměnitelným přístupem.