Bromostříbrná fotografie, 42 x 42 cm, rámováno v kazetovém rámu, pod sklem, datace 1988, signováno vpravo dole Tono Stano, zezadu přípis s určením. Autor díla je kritikou řazen k nejvýraznějším a nejoriginálnějším česko-slovenským představitelům současné výtvarné, aranžované fotografie. Předložená fotografie je výbornou ukázkou Stanovy bravurní a velice citlivé práce se světlem, založené na kontrastu ostrých a rozmazaných obrysů, konverzace černé a bílé barvy pozitivu, jež dokáže skvěle navodit žádanou atmosféru. Zobrazená sedící žena, zahalena do jemné kukly značí mlčenlivost v dané věci. Ono tajemství se tu stává nevyřčené, ale provokativní zároveň. Žena sedí v poloze čekající, se kříženými pažemi, značící odevzdání se situaci, snad očekávající na vysvobození od slibu mlčenlivosti. Tono Stano zde vykazuje znaky velkého fotografa, umějícího vystihnout nejen schopností světla, ale i atmosféry, která je mnohdy tím potřebným přesahem media fotografie. Fotografie Tajemství zachovat je krásnou ukázkou fotografovy práce osmdesátých let a pro sběratele moderní česko-slovenské fotografie výtečnou dražební příležitostí. Reprodukováno: Juříková Magdalena, Tono Stano, Praha 2005, s. 23