Předložená práce, zachycující krajinu s potokem, cestou a pohořím na pozadí, je dílem Leopolda Stephana, významného žáka Haushoferovy krajinářské školy.
Ve Stephanově rané tvorbě převažovaly krajinné typy, které byly frekventovány v Haushoferově školním ateliéru; byly to ztišené podvečerní krajiny intimního charakteru nebo atmosféricky dramatické horské scenérie. Výjevy často doplňovaly potoky, jezera, osamělá skaliska, dekorativně pojaté listnaté stromy a drobná stafáž. Tyto náměty, které známe z pláten Adolfa Kosárka, Julia Mařáka, Aloise Bubáka nebo Adolfa Chwaly, zpracoval Leopold Stephan až do pozdních let. K nim můžeme řadit i Krajinu s cestou.
Předložená práce představuje potok s brodem, od kterého se cesta stáčí do rovinatého podhůří vysokých kopců. Potok i cesta jsou vroubeny mohutnými balvany a listnatými stromy. Krajina, zachycena v jasném světle slunečného dne, je ozvláštněna vysokými bílošedými mraky na modrém nebi. Efektní hra světla a stínu byla pro Stephanovy práce typická. Scéna je doplněna stafáží – dívkou s košem na hlavě, jež svou přítomností oživuje krajinu a zároveň dotváží idylickou náladu letního dne.
Mistrně komponovaná přírodní partie obsahuje pitoreskní motivy, například balvany v popředí, jež byly součástí téměř všech Stephanových krajin. Malíř dokonale vyvážil vztah dílčích jednotlivostí k celku a bravurně zvládnutou vzdušnost perspektivou propojil jednotlivé obrazové plány, čímž dosáhl výrazné prostorové hloubky. Samotná práce podaná suverenním rukopisem, mnohé malířské finesy nalezneme i na jiných umělcových plátnech.
Obraz Krajina s cestou náleží k intimním náladovým krajinomalbám rané tvorby Leopolda Stephana.