Kresba tuší na papíře, 150 x 107 cm, rámováno v boxu, datace 2011, značeno autorskou značkou. Jiří Straka je současným významným nezávislým umělec, tvořícím ve stylu moderní tušové malby s východisky dálněvýchodních staromistrovských technik. Autor využívá např. čínské metody pracné tuše či malby bez kostí, se nechává inspirovat i evropskou barokní malbou žánru zátiší. Je také uznávaným znalcem čínské malířské tradice. Tvoří v převážně monochromní tušové malbě, někdy monumentálních formátů, nevyhýbá se i živé malbě jako happeningu, spojujícímu moderní umění s tradicí klasické čínské malby. Žije a tvoří v Praze a Pekingu. Vystavuje v prestižních galeriích, např. 798 Art district v Pekingu nebo Today Art Museum, z tuzemských jmenujme např. Galerie Rudolfinum, Galerie Zdeněk Sklenář či Museum Kampa. Předložené dílo Pírko je retenční prací autora, kdy nám představuje své umění moderní kaligrafie v podobě jemnosti a lehkosti zaznamenaného námětu. Ptačí pírko je podáno v s nevšední elegancí a citem. Jeho stavba je takřka realistického vzezření a velkoformátový rozměr podtrhuje efektnost žádoucího záměru.