Olej na plátně, 44 x 16,5 cm, rámováno, datace – okolo 1895, signováno vlevo dole M Švabinský. Vystaveno: Max Švabinský - Návrat do ráje, Galerie U Betlémské kaple, Praha, 28.3. - 21.4. 2013. Publikováno: M. Švabinský, katalog k výstavě Kroměříž, 1973. Max Švabinský 1873–1962, Jízdárna pražského hradu, 1973, seznam vyobrazení, barevné – I, č. kat. 7. Metamorphoses - Proměny ženy ve výtvarném umění, publikace k výstavě Galerie Diamant S.V.U. Mánes, 2013. Půvabně pojatý obraz, ve kterém je zachycen okamžik lásky matky a dítěte, jakožto univerzálního vztahu mezi pozemským a nebeským. Malíř Max Švabinský, jehož tvorba se vyznačovala schopností zobrazit hluboké emoce a symboliku pomocí precizního realistického rukopisu a jemného koloristického cítění, vytvořil obraz s hlubokým emocionálním nábojem. V horní části obrazu vidíme postavu matky v bílém oděvu, která v náručí drží dítě. Tato scéna představuje nebeskou, idealizovanou formu mateřství, plnou čistoty a ochrany. Ve spodní části obrazu je postava ženy zahalené do závoje, která zdvihá ruce a obrací se vzhůru k nebeské matce. Tato pozemská postava symbolizuje fyzickou stránku lásky, která se odráží ve své smyslnosti a tělesnosti. Obraz propojuje tyto dvě roviny, pozemskou a duchovní lásku, a vzdává hold síle mateřství. Švabinský zde využívá jemné přechody mezi barvami a detaily v kontrastu s duchovní symbolikou, která je klíčovým prvkem jeho tvorby. Toto dílo odráží jeho hlubokou úctu k rodině a mateřství, která se často objevovala v jeho pozdějších pracích.