054 | SMYSLNÁ
SYCHRA Vladimír (1903 – 1963)
- vyvolávací cena: 120 000 CZK
Olej na plátně, 65 x 50,5 cm, rámováno, datace 1940, signováno vpravo nahoře V. Sychra 40.
Opatřeno odborným posudkem PhDr. Rey Michalové Ph.D.
Z posudku PhDr. Rey Michalové Ph.D.:
Posuzovaný obraz „Smyslná“ je autentickým, senzuálně rozechvělým a malířsky rafinovaným dílem Vladimíra Sychry, jednoho z významných představitelů českého moderního umění první poloviny dvacátého století, jehož tvorba – ve spojení poetické a realistické stránky jeho talentu – zahrnuje sofistikované kompozice symbolických významů mnohotvárné umění portrétu a bravurní zátiší, jejichž technika je inspirována postupy starých mistrů.
Umění portrétu, především ženského, má v malířově tvorbě platnost základního tématu. Když se na své první souborné výstavě v Síni Mánesa, uspořádané roku 1933 spolu se sochařem Vincencem Makovským, představil jako portrétista, tvůrce uhrančivých ženských polofigur, bylo to, nedlouho po slavné imaginativní přehlídce Poesie 1932, udávající dobový směr, přinejmenším neobvyklé. Ukazovalo to však plně na sychrovský artistní, dráždivý a neobyčejně rafinovaný svět.
Posuzovaný obraz „Smyslná“ je jedním z reprezentativních příkladů tohoto žánru, v němž se autor vypracoval ke skutečné virtuozitě. Vyzývavost ženského těla je zde podtržena plnou plasticitou tvarů a svůdnou jemností barevných přechodů inkarnátu. Stříbřitě-šedé neutrální pozadí nechává nádherně vystoupit mlčenlivou krásu, zrozenou ze zjitření smyslů, jež vedly malířovu ruku.