Olej na lepence, 72 x 100 cm, rámováno, pod sklem, datován 1923, signováno vlevo dole Jan Trampota 23, zezadu opatřeno výstavním razítkem Mánes. Vystaveno: Výstavní síň Mánes, Praha, 1927. Jan Trampota si ve své tvorbě prošel mnohými výtvarnými přístupy. Viděné dílo pochází z malířova expresivního, až fauvisticky raženého období. Autor zde předkládá divákovi pohled na jeho milované tvůrčí místo, a to Pěčín. Ten leží v podhůří Orlických hor, které malíř často pro náměty své malby navštěvoval. Kompozice plátna je vedena z nadhledu směřujícího zrakem do svažujícího se terénu, který je poset domy se stanovou střechou. Podoba domů je zgeneralizována v typickém Trampotově podání. Malíř zde nasadil svoji signifikantní měkkou malbu hutných barev, které podtrhují jiskrnost celého vidění. Plátno je rozděleno do jakých si provázaných plánů, kdy každý dům protíná jednu z linií. Takřka ve zlatém řezu díla malíř zapustil jemně zelenající se stromoví, které obzvláštňuje celou kompozici. V daném případě se Trampota vystříhal zobrazit typický pěčínský kostelík, který vystřídala jiná podstatná obecní budova, a to místní škola, vyvedená ve své bělostné kráse s podélně vedenými okny. V dáli plátna stoupá a klesá krajinný reliéf, barevně rozdělen danými polnostmi. A nad celou touto krajinou se tyčí modravé nebe, které zachycené krajině dodává na vzdušnosti a lehkosti bytí. Předložené dílo Jana Trampoty datované do výtečných dvacátých let obsahuje vše, na co jsme u malířových nejlepších prací zvykli, ba co víc, lze tvrdit, že dané plátno je jedním z nejlepších kusů autorem nabízených za poslední dobu k prodeji. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 150 000 – 200 000.