Olej na kartonu, 49 x 38 cm, rámováno, pod sklem, datace 1965, signováno dole uprostřed Trnka 65. Pravost díla potvrzena synem autora ak. malířem Janem Trnkou. Dílo jdoucí do aukce reprezentuje tvorbu jednoho z největších českých výtvarníků a spoluzakladatele českého animovaného filmu. Jiří Trnka se nesmazatelně zapsal do československé historie svým osobitým stylovým ztvárněním mnoha pohádek a příběhů. Jeho tvorba obsahuje nepřeberné množství námětových linek, které jsou úzce provázány s poválečnou generací, která si bez jeho díla již nedovede představit své dětství. Dílo Křeslo, jenž jde do zářijové aukce, je verzí slavného, mnohokrát publikovaného, stejnojmenného díla z téhož roku. Obraz zosobňuje Trnkovu úžasnou práci s realistickými předměty, které jsou nejen samy přetvořeny fantazií tvůrce do fantaskních podob, ale jsou taktéž zasazeny do imaginativních světů. Jiří Trnka se neloučí s přímou charakteristikou předmětu, ale přináší mu nový smysl, náplň a hlavně příběh, který ho provází. Trnka svými obrazy z druhé poloviny šedesátých let vlastním způsobem naložil s předválečným surrealismem. Známý předmět, jako je křeslo, je umístěn do nejasného světa imaginací, který mu dodává nový rozměr a kouzelnou moc. Křeslo se svými organickými a anorganickými součástmi je solitérem v prostoru a strhává na sebe pozornost, jak diváka, tak i okolo stvořeného světa. Nabízené dílo Křeslo můžeme směle zařadit do tvorby magického realismu, který v československém prostoru zasadil silné kořeny. Křeslo v obraze existuje napříč časem, hypnotizuje zrak diváka a silně popohání jeho představivost. Jiří Trnka v díle zanechal kus sebe, každodennost svého života se špetkou kouzla, se kterým uměl tak výtečně pracovat v rámci své práce na loutkových a animovaných filmech. Dílo Křeslo je krásným příkladem autorovy práce šedesátých let a nemělo by určitě uniknout nikomu, koho práce Jiřího Trnky oslovila a ovlivnila.