Olej na plátně, 105 x 74 cm, rámováno. Opatřeno odborným posudkem PhDr. Šárky Leubnerové. Z posudku PhDr. Šárky Leubnerová: Předložený obraz, zachycující hrad Střekov nedaleko Ústí nad Labem, je dílem významného českého krajináře 19. století Huga Ullika. Předložené dílo je jednou z variant Ullikových záběrů na hrad Střekov, významnou a vizuálně působivou stavební památku, která mezi žáky Haushoferovy školy patřila k nejoblíbenějším. Ullik ve své tvorbě vědomě navazoval na náladovou, pozdně romantickou německou krajinomalbu, která ho oslovovala především světelnou atmosférou, bohatou barevností a citlivou reflexí přírodních stavů. Právě do období mnichovských studií u prof. Eduarda Schleicha st. náleží i Střekov. Zachycuje krajinu v atmosféře pozdního dne, kdy se podvečerní světlo opírá do mohutné skály pod Střekovem, která se zrcadlí v tiše plynoucí řece. Ullikovu hru se světlem a barvou podtrhl jeho vyzrálý malířský rukopis. Brilantně zachytil dílčí motivy a upoutal k nim pozornost diváka; masiv mohutné skály a zříceninu starého hradu maloval s lehkostí a suverenitou, stejně jako ruch kolem řeky – převozníkův člun, figurální stafáž, obydlí u vody i silnici podél břehu. Obraz Střekov náleží k vrcholnému období Ullikovy tvorby. Malíř v něm přesvědčivě zachytil atmosféru letního dne u velké řeky. Ačkoliv práce není signována, téma a především malířský rukopis, který můžeme srovnat s řadou jeho doložených prací, přesvědčivě dokládají Ullikovo autorství. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 300 000 – 360 000.