Dotaz na položku
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.
Díky souhlasu s využitím technologie cookies nám dovolíte ukázat Virtuální prohlídku i přímý přenos z našich aukcí přímo na našich stránkách.
Vyhráváte, Váš limit na vyžádání. Limit lze zvýšit.>
Olej na plátně, 73 x 110 cm, rámováno, datace 1918, signováno vpravo dole JU18.
Konzultováno se Slováckým muzeem v Uherském Hradišti.
Květná neděle je nádhernou prací tohoto jihomoravského rodáka. Daný motiv je nám zprostředkován žlutými kvítky a bílými květy třešní, jakožto připomínkami ratolestí, jimiž byl vítán Ježíš Kristus při svém příjezdu do Jeruzaléma. Hlavním motivem obrazu je pak dívka ve veselském kroji, která je oblečena nejen ve svátečním, ale je též korunována žlutou květenou. Děvče klečí ve středu obrazu, v klidu, v modlitbě, držíc bílé pírko. V jedné linii za dívkou se nachází malá hadrová panenka, též oblečena do stylizovaného kroje a šátek samotné dívky, který vyměnila za květinovou korunu žlutých kvítku. Celý námět je výtečně barevně vyveden a diváka spolu s květy přímo ozařuje svým světlem. Umělec se snažil uchovat krásu lidového kroje, lidových slavností a obyčejů a perfektně ukazuje malířovu lásku k folkloru. Dílo Joži Úprky je dílem věčným, věrným obrazem skutečnosti. Obraz Květná neděle, dívky z Veselska, je pak nádherným příkladem autorovy tvorby, jeho lásky k lidskému dílu, ke krajinnému prostředí a k lidským obyčejům.
Jedna z nejsilnějších a nejoriginálnějších osobností českého výtvarného umění z konce 19. a počátku 20. století. Malíř a grafik s osobitým výtvarným projevem studoval u prof. F. Čermáka na pražské Akademii. Počátky jeho tvorby jsou spjaty s tříletými studiemi na akademii v Mnichově, kde sbíral cenné podněty u prof. N. Gysise a později u O. Sitze. Po krátkém pražském období spojeném se zápisem u M. Pirnera se na konci 80. let vrací do své domoviny na Moravské Slovácko, které svým koloritem a zvyky zastane jeho hlavní inspirační zdroj. Po roce 1890 se dá v jeho tvorbě objevit náladová, verističtější forma, která vyústí na přelomu století v impresivní vazbu, jež se stane signifikantní pro jeho autorský rukopis. Často jsou v jeho virtuózních tazích štětce skvrny velké dva až tři centimetry. Z jeho vrcholných děl vyzařuje radost z barev, pohybu, ruchu, z projevu vitálních sil a životní optimismus.
Autor viz T 2/622, TD 201, V 4/496, TB 33/587, B 10/345, NEČVU 2/881.
Odeslat dotaz na položku odborníkovi European Arts Investments s.r.o.