060 | MONTMARTRE, LA MAISON DE BERLIOZ, RUE DU MONT-CENIS
UTRILLO Maurice (1883 – 1955)
vyvolávací cena: 1 300 000 CZK
dosažená cena: 1 550 000 CZK
Olej na plátně, 60 x 70 cm, rámováno, datace 1916, signováno vpravo dole Maurice Utrillo. V. Auto díla je věhlasný francouzský malíř pařížského Montmartru, Jeho malba je spojována s půvabnou atmosférou zákoutí a malebných uliček francouzské metropole. Maurice Utrillo byl nemanželským synem slaVné modelky Suzanne Valadone, která se proslavila nejen jako model slavných malířských vrstevníků, ale taktéž i jako výtečná malířka. Berliozův dům se nachází v Paříži na Montmartru, na rohu ulic Saint-Vincent a Mont-Cenis. Skladatel Hector Berlioz (1803-1869) zde žil se svou ženou v letech 1834-1837, odtud pochází užívaný název. Utrillo zde vyobrazil danou budouvu velice surovým, až geometrizujícím způsobem, jež navazuje na analytický kubismus George Braqua, který si v daném domě zřídil svůj ateliér v roce 1911. Vidíme zde tedy nejen uměleckou reakci autora na dané aktuální směřování malby, ale i přímý náhled na dobovou podobu zvoleného místa. Z plátna na nás hledí malířovo vyjádření reálií v jeho osobitém stylu, který se vystříhává úmyslné stylizace a naopak hledá krásy ve všednosti každodenního bytí. Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích draží v rozmezí 1500 000 – 2 000 000.