Olej na plátně, 98 x 69 cm, rámováno, datace 1966, signováno zezadu na plátně K. VACA, zezadu opatřeno přípisem s určením.
V nabízeném díle se nám představuje Karel Vaca. Malíř, ilustrátor, grafik, scénograf a kostýmní výtvarník Karel Vaca se narodil 21. července 1919 v Prostějově. Od roku 1937 studoval v Praze užitou a reklamní grafiku v proslulém Ateliéru Rotter v Praze a následující školní rok pokračoval v Rotterově (Jedličkově) škole užitého umění. V letech 1945 až 1950 navštěvoval Ateliér profesora Emila Filly na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Po smrti Emila Filly se v r. 1954 jeho studenti sdružili do umělecké skupiny Trasa 54, jejíž členem byl i Karel Vaca. Autor byl velice činným jevištním a kostýmním výtvarníkem, spolupracoval například s Tylovým divadlem či s Národním divadlem v Brně. Byl taktéž velice činným v plakátové tvorbě. Jeho role spočívala, jak v tvůrčí, tak v poradní funkci, kdy obhájil práce své, ale hlavně i svých uměleckých kolegů, mezi nimiž můžeme jmenovat taková jména jako Jan Kubíček či Milan Grygar, jimž a dalším umožnil volnost v tvorbě bez politického omezení a cestu oficiální obživy. Malířské dílo Karla Vacy bylo vždy velice bytostně procítěné. Za dobu svého tvůrčího života se Vaca podílel na více než dvaceti autorských a 270 kolektivních výstavách u nás i ve světě. Díla autora se vyznačují abstraktní lyrikou ztvárněnou s výjimečným koloristickým citem. V práci Karla Vacy je patrná inspirace poválečnou školou profesora Emila Filly s důrazem na výraznou barvitost a důmyslnou malířskou techniku. Díla ze šedesátých let, jež je i nabízené plátno, se vyznačují přechodem k vytříbené abstrakci, která je vystavěna prostřednictvím barevných ploch, částečně se překrývajících, tvořící imaginativní krajiny. Dílo zde předložené všechny výše zmíněné znaky více než splňuje, a navíc svou formou vytváří přechod od dvojrozměrného prostoru do vnějšího reálného prostředí.