011 | RŮŽE, TULIPÁNY A KOSATCE VE SKLENĚNÉ KULOVITÉ VÁZE
VEERENDAEL Nicolaes Van (1640 – 1691)
vyvolávací cena: 750 000 CZK
Olej na dřevěné desce, 49 x 36,5 cm, rámováno, datace – 1660 – 1669.
Opatřeno odborným posudkem Dr. Klause Ertze.
Z posudku Dr. Klaus Ertz:
Po důkladném prozkoumání tohoto obrazu jsem přesvědčen, že byl namalován v 60. letech 17. století v Antverpách vlámským malířem Nicolaem van Veerendaelem (*1640 v Antverpách - † 1691 tamtéž). Tato malba je v dobrém stavu. Barevná vrstva je na všech částech obrazu zachována v původní podobě, což přispívá k dobrému celkovému dojmu. Van Veerendael je znám především jako malíř květinových kompozic a girland, avšak existuje i několik výjevů zvířat či rostlinných plodů. Životní příběh umělce vytyčuje rámec, ve kterém se pohybuje datace jeho obrazu. Stejně jako mnoho jiných malířů své doby navazuje na Daniela Segherse tím, že přejímá jeho motivy a kompozice a dále je rozvíjí, ovšem bez toho, aby se ocitl v přímé závislosti na jeho díle. Pro van Veerendaela jsou obzvláště typické intenzivní, prostorově silně působící květinové formy, které stojí v tvrdém a ostrém světle, jsou plně vymodelované a rozvíjejí před tmavým pozadím svou skutečnou hodnotu. Později se stávají jeho práce s barvou a jeho tahy štětcem volnější a dynamičtější, se zaměřením na diagonální struktury, které jsou již částečně viditelné v posuzované malbě. Ze své profese historika umění se nemohu pouštět do přírodovědného určení stáří barev, pojiva, stejně tak materiálu, na kterém je malba provedena. Mojí úlohou je spíše prostřednictvím analýzy stylu jmenovitě klasifikovat malíře posuzované malby. Součástí tohoto posudku je jedna barevná fotografie malby, na jejíž zadní straně se nachází ručně napsaný výsledek zkoumání a podpis.
Obdobná díla se na našich a dalších prestižních aukcích objevují pouze výjimečně a draží se v rozmezí 1 250 000 – 1 750 000